ŁOPUSZNO, Podwyższenia Krzyża Świętego

www.parafialopuszno.pl

liczba mieszkańców: 5 177

Proboszcz:
ks. Karol Stach, mgr lic. prawa kan., KHK, ur. 1956 (Olkusz – diec. sosnowiecka), wyśw. 1982, mian. 2020

Wikariusz:
ks. Krzysztof Patrzałek, mgr lic. teol., ur. 1980 (Kielce, św. Józefa Robotnika), wyśw. 2005, mian. 2017
ks. Karol Stawowczyk, mgr lic. teol. ur. 1986 (Włoszczowa, bł. Józefa Pawłowskiego), wyśw. 2012, mian. 2024

Kaplice:
Grabownica (pw. Miłosierdzia Bożego)
Piotrowiec (pw. MB Częstochowskiej)

Dom zakonny:
Siostry Służebniczki Starowiejskie
26-070 Łopuszno, ul. Strażacka 3
tel. 41-391-41-65

Rys historyczny:
Przed laty misjonarz w Siplou na Wybrzeżu Kości Słoniowej, od 12 lat proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie. Ks. Tadeuszowi Musiałowi pracy duszpasterskiej na pewno nie brakuje – czy to w Afryce, czy w Polsce.

Przy wsparciu parafian rozpoczął od remontu kościoła, który wymagał zabezpieczenia i renowacji. Najpilniejsza była wymiana dachu. Później rozpoczęto prace wewnątrz świątyni, które trwają do chwili obecnej. Aż trudno uwierzyć, jak jej wygląd zmienił się w ciągu ostatnich lat. Malowanie kościoła i wykonanie fresków Ksiądz Proboszcz zlecił p. Borowskiemu – artyście z Olkusza. Nieszczęśliwy wypadek i rekonwalescencja artysty przedłużyły malowanie do trzech lat, jednak warto było czekać na końcowy efekt. W pastelowych barwach: beżach i żółcieniach z delikatną złotawą ornamentyką wnętrze prezentuje się okazale i harmonizuje z betonowymi płaskorzeźbami. W ubiegłym roku wykonano posadzkę granitową, a prezbiterium wyłożono posadzką z marmuru. – W najbliższym czasie świątynia i zakrystia zostaną umeblowane – opowiada Proboszcz. – Nowe konfesjonały i ławki są już zamówione. Dwa lata temu została oddana do użytku również nowa plebania. Te kosztowne inwestycje, są możliwe dzięki ofiarności i trosce wiernych – zaznacza ks. Musiał.

Łopuszno to parafia o średniowiecznych korzeniach, powstała w XIV wieku. W swojej historii miała aż cztery kościoły. Najbardziej ucierpiał poprzedni kościół – w czasie I wojny światowej został całkowicie zniszczony, podobnie jak domostwa mieszkańców Łopuszna. Obecny, którego budowniczym był ks. prob. Jankowski, wzniesiono z miejscowego kamienia.

Łopuszno jest parafią wiejską. Przeważają małe gospodarstwa i tradycyjne uprawy. Nieliczni mieszkańcy mają własne małe zakłady i firmy rodzinne. W ostatnim czasie brak pracy i perspektyw zmusiły wiele osób do emigracji za chlebem. Młodzi bardzo często opuszczają rodzinne strony już po ukończeniu szkoły średniej. Na studia wybierają się do większych miast, a potem już w nich zostają, zakładając rodziny. Malownicze okolice mogą stać się kiedyś bazą dla agroturystyki – czas pokaże, czy mieszkańcy pójdą w tym kierunku.

Odpusty: Podwyższenie Krzyża Świętego - 14 września
św. Anny - 26 lipca